نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

نشست ستاد سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان و پیش دبستانی

نشست ستاد سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان و پیش دبستانی


مدیر کل آموزش و پرورش استان یزدگفت : ارزیابی سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی بیش از 25 هزار نوآموز بدو ورود به دبستان و پیش دبستان از دوم تیرماه انجام خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد،" دکتر عباسعلی دانافر" در این نشست به ضرورت و اهمیت سنجش سلامت کودکان اشاره کرد و گفت : شناسایی دقیق مشکلات جسمی و ذهنی دانش آموزان باعث جلوگیری از هدر رفت سرمایه های مادی و ملی و کاهش هزینه های روانی برای خانواده ها و جامعه می شود.

دانافر به اطلاع رسانی و همکاری حداکثری مدارس پیش دبستانی و دبستان ها در ارائه طرح سنجس سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان و پیش دبستانی به خانواده ها و والدین این دانش آموزان تاکید کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گفت: ارزیابی سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی بیش از 25 هزار نوآموز بدو ورود به دبستان و پیش دبستان از دوم تیرماه همزمان با ثبت نام دانش آموزان، در پایگاه های سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود تحت پوشش آموزش و پرورش انجام خواهد شد.

دانافر گفت : نوبت دهی دانش آموزان در مدارس محل تحصیل دانش آموزان از 25 خرداد شروع خواهد شد و انجام معاینات سنجش سلامت و آمادگی تحصیلی کودکان بدو ورود به دبستان از 2 تیر لغایت پایان شهریورماه در 15 پایگاه سنجش اولیه در سطح استان و یک پایگاه تخصصی در مرکز استان انجام می گیرد و همچنین طبق برنامه زمانی مشخص کار ارزیابی نوآموزان پیش دبستانی نیز درشهریور ماه انجام خواهد شد.

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی استان نیز در این نشست گفت: مدارس ابتدایی با دریافت مدارک دانش آموزان ضمن ثبت نام اولیه آنان در پایه اول ابتدایی مشخصات دانش آموزان را در سامانه الکترونیکی سنجش سلامت سال تحصیلی 99-98 وارد و پس از تعیین نوبت ایشان را به یکی از پایگاه های اولیه سنجش سلامت معرفی می‌کنند.

"مصطفی پایدار" افزود : براساس تصمیم شورای برنامه ریزی و سیاست گذاری سنجش سلامت  وزارت آموزش و پرورش ، امور مربوط به ثبت نام ، نوبت دهی و ثبت اطلاعات شناسنامه سلامت دانش آموزان به صورت الکترونیکی انجام می پذیرد .

وی گفت: در شهر یزد 4 پایگاه سنجش سلامت اولیه و یک پایگاه تخصصی برای سنجش سلامت کودکان در حال ورود به دبستان و پیش دبستان در نظر گرفته شده است و ابراز امیدواری کرد امسال قریب به 25 هزار نوآموز بدو ورود به دبستان و پیش دبستانی در سطح استان در فرایند سنجش سلامت شرکت کنند.

پایدار افزود: در فرایند سنجش سلامت ، دانش آموزان در زمینه های بینایی، شنوایی، قد و وزن، دهان و دندان، آمادگی تحصیلی، اختلال رفتاری، گفتاری و اوتیسم مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.ایشان افزودند کار سنجش سلامت کودکان در دو مرحله ارزیابی اولیه و تخصصی انجام خواهد شد. در مرحله مقدماتی ارزیابی های بهداشتی ، بینایی، شنوایی ، آمادگی تحصیلی ،  پایش رشدی ، ارزیابی اختلالات گفتاری ، دهان ودندان ومعاینات پزشک عمومی بررسی می شود و درصورتی که کودک درهریک ازمراحل ارزیابی موفق به کسب نمره لازم نشود برای ارزیابی تخصصی معرفی می گردد. دراین مرحله نوآموزانی که نیاز به ارزیابی تخصصی نداشته باشند پس از انجام معاینات به دبستان مورد تقاضای ثبت نام خود معرفی می شوند.

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی استان با اشاره به این که براساس آمار های ملی و جهانی بین 10 تا 15 درصد از کودکان به نحوی دچار نارسایی های جسمی ، حسی یا رشدی هستند ، خاطر نشان ساخت تشخیص به موقع این کودکان نه تنها می تواند از بروز یا تشدید بیماری و معلولیت ها ی ایشان جلوگیری کند بلکه موجب پیشگیری از مشکلات آموزشی و کمک به درمان و یا کاهش اثرات ناهنجاری های مربوطه نیز خواهد شد. بنابر ابن هدف از برگزاری سنجش سلامت کودکان بدوورود به دبستان را تشخیص و شناسایی به موقع نارسایی های جسمی کودکان ، پیشگیری از بروز و تشدید بیماری ها ، ارزیابی وضعیت آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان ، تشخیص به موقع کودکان با نیازهای ویژه و جایدهی صحیح آنان در نظام آموزشی همچنین کمک به جلوگیری از افت تحصیلی دانش آموزان در طول دوران تحصیل عنوان کرد .

وی از خانواده های دانش آموزان مورد نظر درخواست کرد ضمن مراجعه به موقع به مدارس محل ثبت نام فرزندشان جهت اخذ نوبت و دریافت معرفی نامه ، با همراه داشتن مدارک زیر در موعد مقرر به پایگاه های اولیه ای که از طرف آموزش و پرورش استثنایی تعیین شده است مراجعه نموده و خدمات مربوطه را دریافت نمایند و در صورت عدم حضور در زمان مقرر مشمول جریمه لغو نوبت خواهند شد :

 1- اصل شناسنامه دانش آموز و والدین .

2- کارت واکسینا سیون کامل شده( والدین قبل ازحضوردرپایگاه سنجش برای تکمیل کارت واکسن فرزند خود به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایند.)

3- هزینه ارزیابی ومعاینات مربوطه

4  معرفینامه از دبستان محل ثبت نام کودک .( بواسطه ثبت نام الکترونیکی در سامانه سنجش )

5- یک قطعه عکس 4*3 کودک

توصیه های لازم به والدین هنگام مراجعه به پایگاه های سنجش :

 رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی استان و دبیر اجرایی سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان تاکید کرد : خستگی و گرسنگی از جمله عواملی هستند که بر عملکرد کودک تاثیر نامطلوب دارند لذا قبل از مراجعه به مراکز سنجش اطمینان حاصل شود که کودک خسته یا گرسنه نباشد ، همچنین از به کار بردن کلماتی نظیر تست ، آزمون و ... که ممکن است موجب نگرانی و اضطراب کودک شود خودداری شود .

لازم به ذکر است ، برنامه سنجش سلامت و آمادگی تحصیلی کودکان بدو ورود به دبستان از سال 1372 تاکنون و با همکاری وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سطح کشور در حال اجرا می باشد.

***

تلفن پاسخگوی به پرسش های مردمی و رسیدگی به مشکلات احتمالی ( 37252700 ) اداره آموزش و پرورش استثنایی استان یزد واحد تشخیص و توانبخشی.

 

 

 

مشخصات مراکز اولیه سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان شهر یزد سال تحصیلی 99-98

ردیف

نام پایگاه( آموزشگاه)

شماره پایگاه

نوع پایگاه

ناحیه/ منطقه

نام و نام خانوادگی مسئول پایگاه

شماره تلفن پایگاه

نشانی  پایگاه

1

شهید موسوی

100

الف

یزد - ناحیه یک

فاطمه کمالی

37255678

بلوار 17 شهریور- روبروی  بازرگانی ،کوچه آموزش و پرورش ناحیه یک ،کوچه شهید لوک زاده ، دبستان شهید موسوی

2

صدریه

101

الف

یزد- ناحیه یک

محمدرضا غفاری

36223838

چهارراه بعثت – ابتدایی خیابان انقلاب،کوچه پیرعلم، آموزشگاه صدریه

3

باغچه بان

102

الف

یزد -ناحیه دو

حمیده تیموری

37269736

انتهای بلوار شهید صدوقی-میدان همافر – کوچه دارو پخش. دبستان باغچه بان

4

نشاط

103

الف

یزد -ناحیه دو

محمد حسین اقبالات

38221773

صفائیه -  انتهای بلوارپاسداران.تقاطع بلوار ارتش( شهرک لاله). دبستان نشاط