نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

شورای برنامه ریزی و اجرایی مرتبط با کرونا ویروس

شورای برنامه ریزی و اجرایی مرتبط با کرونا ویروس


برگزاری شورای برنامه ریزی و اجرایی آموزشی ، پرورشی و توانبخشی دانش آموزان با نیازهای ویژه در شرایط تعطیلی مدارس به علت شیوع کرونا ویروس.

در اجرای دستورالعمل آموزشی ، پرورشی و توانبخشی دانش آموزان با نیازهای ویژه در شایط تعطیی مدارس بر اثر شیوع کرونا ویروس شورای برنامه ریزی و اجرایی آموزش و پرورش استثنایی استان با حضور ریاست اداره ، مسئولین دوایر و کارشناسان اداره برگزار شد.

از اهم مصوبات این شورا :

ردیف

عنوان

توضیحات و مصوبه

1

دستور العمل های سازمان مرکزی در خصوص فعالیت های آموزشی ، پرورشی و توانبخشی دانش آموزان با نیازهای ویژه در شرایطتعطیلی مدارس به دنبال کرونا ویروس

- تشریح ضرورت ها در استمرار فعالیت های آموزشی ، پرورشی و توانبخشی دانش آموزان با نیازهای ویژه در گروههای هفت گانه تحت پوشش .

- قطب بندی مدارس

2

تشکیل کارگروه های سه گانه در استان

- بهداشت و سلامت .

- تولید محتوای گروه های هفت گانه .

- فناوری اطلاعات و ارتباطات.

 

در راستای دستورالعمل دوم سازمان مرکزی 19119 مورخ 13/12/98 مقرر شد سه کارگروه با عناوین بهداشت و سلامت ، تولید محتوای گروه های هفت گانه و کارگروه فناوری اطلاعات ، ضمن ایجاد خط مشی و سیاست گذاری های لازم از مدرسه تا ستاد  ، واحدهای آموزش و توانبخشی نسبت به طراحی آموزش جامع شامل خدمات آموزشی (تدریس، رفع اشکال و پیگیری) توانبخشی( نظیر خدمات مشاوره، گفتار درمانی، تربیتی، اعتقادی و..)  پرورشی و بهداشت برنامه ریزی و اقدامات لازم را انجام داده و گزارش فعالیت ها به طور مستمر در ستاد اداره ارائه شود

3

تشکیل ،  ارتقاء وضعیت و ساماندهی  کانال های مجازی و پیام رسان های مدارس با تاکید بر پیامرسان های داخلی

با توجه به تقسیم بندی مدارس به گروههای قابل نظارت بهتر، کارشناسان موظف شدند نسبت به تشکیل ، ارتقائ وضعیت و ساماندهی گروه های آموزشی مجازی در پیام رسان های داخلی اقدام نموده و نسبت به برنامه ریزی اهداف گروه و نظارت مستمر و تغذیه مطالب آموزشی ، پرورشی و توانبخشی ، خدمات مشاوره ای و بهداشتی اقدام کنند.

4

ایجاد شبکه آموزش مجازی

به منظور تامین حد اکثری منابع آموزشی اعم از صوتی ، تصویری ، فیلم های تدریس مورد نیاز همکاران ، دانش آموزان و خانواده مقرر شد :

- مسئولین قطب های استانی با کمک کارشناسان ، سرگروه های آموزشی ف پرورشی و توانبخشی نسبت به تامین منابع استانی و و کشوری اقدام نموده

- و زیر ساخت ها برای ایجاد لینکی در سایت اداره همچنین قرار دادن در شبکه های مجازی استانی و مدارس فراهم شود.

- با همکاری فناوری اداره کل آموزش و پرورش استان ظرفیت سامانه LMS  برای ایجاد شبکه آموزش مجازی دانش آموزان با نیازهای ویژه استان ایجاد شود.

- با توجه به هماهنگی های صورت گرفته با معاونت آموزش ابتدایی اداره کل آ.پ استان مقرر شد منابع آموزشی عادی که برای دانش آموزان گروه های عادی در آموزش و پرورش استثنای قابلیت استفاده دارند در اختیار گرفته شود.

- همچنین مقرر شد در خصوص تهیه زیر نویس برای هرگونه منابع تصویری و فایل های ویدیوی تدریس آموزش عادی و موجود در استثنایی همچنین مترجم زبان اشاره بررسی واقدامات لازم انجام شود.

- با توجه به هماهنگی های انجام شده آموزش و پرورش استان با صدا و سیما مقرر شد از توان و ظرفیت صدا وسیمای استان نیز برای ایجاد شبکه آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه استفاده شود.

5

برگزاری جشنواره استانی تجربیات برتر آموزشی، توانبخشی در حوزه فضای مجازی

 

به منظور تامین هر چه بیشتر منابع آموزشی و نرم افزار های تسهیل گر در امر دانش آموزان با نیازهای ویژه و جبران ساعات آموزشی از دست رفته در رابطه با کرونا ویروس مقرر شد این جشنواره براساس شاخص هایی که اعلام خواهد شد زیر نظر کمیته فنی و داوری و در زمینه های آموزشی ، پرورشی ، توانبخشی ، مشاوره و امور بهداشتی در استان برگزار شود . شرکت عموم آزاد است و در پایان به نفرات برگزیده جوایزی اهدا خواهد شد.

6

تدریس از طریق ویدیو کنفرانس

 

با شعار هر موبایل یک کلاس درس و هرخانه یک مدرسه  و به منظور شبیه سازی فضای کلاس درس مقرر شد :  از ظرفیت سامانه های ویدیو کنفرانس برای معلمان نسبت به تدریس آنلاین اقدام نمایند تا ارتباط تعاملی تر برای معلم ، دانش آموزان و خانواده فراهم شود.

در این خصوص مقرر شد سامانه ویدیویی برای آموزشگاه اتیسم شکوفه فعال شود و معلمان و خانواده براساس راهنمای سامانه به عنوان یکی از ابزارهای ارتباطی کار با سامانه را شروع کنند.

- همچنین مقرر شد چندین نوبت تست آزمایشی برای سایر مدارس نیز فراهم شود.

7

استفاده از ظرفیت سرگروه های آموزشی

براساس دستور العمل گروه های آموزشی ف پرورشی و توانبخشی مقرر شد در اولین فرصت سر گروه های آموزشی استان توجیه شده و  در زمینه های زیر اقدام عاجل انجام گیرد :

- تهیه منابع مورد نیاز در حوزه های مختلف و امکان دسترسی مدارس استان ( همکار، خانواده و دانش آموز ) زیر نظر کارشناسان مربوطه در اداره آموزش و پرورش استثنایی استان.

-- بررسی منابع موجود و ساماندهی آن ها.

- تهیه تکالیف آموزشی اعم از نوشتاری ، صوتی و تصویری ، تدریس مفاهیم درسی به صورت متمرکز برای استفاده همکاران و خانواده ها و قرار دادن در لینک منابع آموزشی و بانک آموزش سایت اداره.

- ایجاد کانالهای ارتباطی برای دسترسی همکاران ، خانواده .

8

بررسی و شناسایی دانش آموزان نابرخوردار از اینترنت وفضای مجازی

 

با توجه به اینکه آموزش مجازی نیازمند زیر ساخت های هر چند جزئی در خانواده می باشد اما با این حال احتمال اینکه تعدادی از دانش آموزان از این امکانات بهره مند نباشد وجود دارد مقرر شد مسئولین قطب ها ضمن هماهنگی با مدارس  آمار و مشخصات این دسته از دانش آموزان را احضا نموده و در جلسه بعدی ستاد ارائه نمایند.