محتوای ویژه

دسترسی دانش آموزان آسیب دیده بینایی به دستگاه چاپگر بریل

دسترسی دانش آموزان آسیب دیده بینایی به دستگاه چاپگر بریل


طی مراسمی از یک دستگاه چاپ بریل ، اهدایی بانک رفاه کارگران استان یزد به دانش آموزان نابینای استان رونمایی شد.

پایدار رییس آموزش و پرورش استثنایی استان یزد در برنامه رونمایی از دستگاه چاپگر بریل اهدایی به آموزشگاه نابینایان رسولیان یزد گفت :یکی از تجهیزات تخصصی در فرایند آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه بینایی وجود دستگاه چاپگر بریل به منظور تهیه و تولید منابع مکتوب درسی و کمک درسی به خط بریل می باشد . در این راستا با پیگیری های صورت گرفته توفیق حاصل شد ضمن جلب همکاری بانک رفاه کارگران استان یزد ، یک دستگاه چاپگر بریل با ارزشی بالغ بر 3،000،000،000 ریال خریداری و در اختیار آموزشگاه شبانه روزی رسولیان به عنوان تنها آموزشگاه مستقل دانش آموزان گروه آسیب دیده بینایی استان قرار گیرد.

وی ادامه داد: نابینایان ازاستعدادهای بالایی برخوردار هستند و همواره در زمینه های درسی ، فعالیت های فرهنگی و هنری و ورزشی موفقیت های خوبی را کسب نموده اند .

پایدار گفت :دانش آموزان آسیب دیده بینایی بنا به شدت آسیب بینایی می توانند از آموزش در مدارس خاص و هم به شیوه تلفیقی فراگیر و درکنار سایر دانش آموزان عادی به تحصیل ادامه دهند . آموزش و پرورش استثنایی در هر دو حوزه خدمات آموزشی و توانبخشی مورد نیاز این دانش آموزان را تامین و پشتیبانی خواهد کرد .

 

وی ضمن تشکر از اقدام موثر مدیریت محترم بانک رفاه کارگران استان یزد و حمایت های سازمان آموزش و پرورش استثنایی ابراز امیدواری کرد بواسطه این دستگاه نیازهای منابع درسی و کمک درسی خصوصا منابع بریل مورد نیاز این گروه از دانش آموزان به ویژه دانش آموزان کنکوری تامین و در اختیار این عزیزان قرار گیرد.

قابل ذکر است سایر تجهیزات کمک آموزشی در ارتباط با دانش آموزان آسیب دیده بینایی به لحاظ نوع معلولیت ایجاد شده شامل : ذره بین ، بهدید ، رکوردر ، دستگاه پرکینز و نوت تیکر هست که دو دستگاه اخیر ( پرکینز و نوت تیکر ) نیاز هر دانش آموزی بوده اما به لحاظ هزینه بالای خرید آن جلب مشارکت مسولین و خیرین محترم حائز اهمیت می باشد.