نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

برگزاری مراسم نمادین آیین بازگشایی مدارس استثنایی استان یزد با حضور مدیر کل آموزش و پرورش استان یزد

برگزاری مراسم نمادین آیین بازگشایی مدارس استثنایی استان یزد با حضور مدیر کل آموزش و پرورش استان یزد


دانا فر در نشستی که به صورت حضوری و همزمان به صورت زنده از طریق شبکه شاد پخش می شد سال تحصیلی جدید را به همه دست اندرکاران امر تعلیم و تربیت دانش آموزان بانیازهای ویژه استان تبریک گفت .

دکتر دانا فر مدیر کل آموزش و پرورش استان در مراسمی که به مناسبت شروع سال تحصیلی جدید در آموزش و پرورش استثنایی استان  برگزار گردید گفت: امروز توفیق حاصل  شد تا دراین مراسم حضور پیدا کنیم و صحنه های بسیار زیبا و زحمات بسیار ارزشمندی در ارتباط با آماده سازی و ارائه برنامه های آموزشی به دانش آموزان با نیازهای ویژه مشاهده کردیم .

مدیر کل با خطاب قرار دادن مدیران مدارس و دست اندر کاران امر تعلیم و تربیت دانش آموزان عنوان کرد امسال با شرایط ناشی از کرونا ویروس و نگرانی  هایی که برای خانواده ها ایجاد شده است بازگشایی مدارس و سال تحصیلی در شرایط خاص و منحصر به فردی دارد .

وی با اشاره به تصمیم و تاکید وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد مدارس نباید تعطیل باشد . همانگونه که همه زندگی در جریان  است آموزش نیز باید در جریان باشد اما با ین شرط که سلامت بچه ها تهدید نشود و این مسئولیت مهمی است برای همه ما مخصوصا مدیران مدارس .

دکتر دانا فر در ادامه به یژگی ها و ملاحظاتی که در سال تحصیلی جاری باید بدان توجه داشت اشاره کرد و گفت :اصل و مبنا این است که مدرسه تعطیل نشود مدرسه به عنوان کانون تربیت محله و رکن مهم در نظام تعلیم و تربیت باید باز باشد . اگر مدرسه بسته باشد آموش و پرورش تعطیل می شود . فرایند تعلیم و تربیت باید در جریان باشد البته با رعایت پروتکل های بهداشتی ، لازم نیست کلاس های شلوع داشته باشیم و ساعات برنامه درسی طولانی ، بلکه همانگونه که دستورالعمل های وزارتی بیان می کند می توان با رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی با ظرفیت های کمتر و زمان آموزش تعدیل شده و تعامل و ارتباط بیشتر با خانواده فرایند آموزش را دنبال کرد .

وی گفت اگر بخواهیم آموزش امسال را نامگدذاری کنیم می توان گفت : آموزش امسال آموزش های ترکیبی و تلفیقی است  اما با این اصل زیر بنایی که مدرسه باز است .

ایشان تاکید کردند به هیچ وجه نباید خانواده دانش آموزان را نگران کرد بلکه با تعامل حداکثری با خانواده و والدین باید برنامه ها و اقدامات کنترلی و مراقبتی پیش بینی شده را تشریح کرد .

وی ضمن تشکر از آموزش و پرورش استثنایی استان و آموزشگاه باغچه بان در ایجاد اولین استودیوی تولید محتوا برای معلمین و همکارن خاطر نشان کرد ظرفیت آموزش های مجازی و استفاده از آن را باید مد نظر داشت .

دکتر دانا فر ضمن تشکر از ستاد کرونای استان و مسئولین دست اندرکار بهداشت استان گفت : هماهن طور که سلامت مهم است آموزش هم مهم است . همه جامعه باید به کمک آموزش و پرورش بیایند. البته این موضوع در سطح کشور و استان در حال اتفاق است .همچنانکه در استان چندین جلسه با مسئولین دانشگاه علوم پرشکی صورت گرفته و توافقات خوبی نیز حاصل شده است و موضوع از طریق ستاد کرونای استان نیز دنبال می شود.

مدیر کل آموزش و پرورش استان  ضمن تشکر از کارکنان ، معلمین و مربیان مرتبط با تعلیم و تربیت دانش آموزان استثنایی بیان  کرد کار در حوزه استثنایی سخت و خاص هست اما در این دوران ، شرایط ویژه تر است و من به شما خدا قوت می گویم و سپاسگزارم .

وی با اشاره به مسئولیت خطیر مدیران مدارس خاطر نشان کرد در حال حاضر مهم ترین مسئله کشور اضطراب خانواده از بابت فرزندان و نورچشمی هایشان است لذا مسئول مستقیم مدیر مدرسه است. در تمای سطوح آموزش و پرورش نقش مدیر بسیار مهم تر و پر اهمیت است.مدیراست که با برمامه ریزی ، وقت گذاری و ارتباط با معلمان، والدین و دانش آموزان باید شرایط را فراهم کند .

وی تاکید کرد ملاک عمل در برنامه ها و فعالیت ها رعایت دستورالعمل های ابلاغ شده از وزارت متبوع و در نظر داشتن برنامه های آموزش حضوری و غیر حضوری است . حضور فیزیکی کادر آموزشگاه در اولویت هست و پیش بینی برنامه منطقی برای داش آموزان از مسیر شورای مدرسه مورد تاکید است .هم آموزش مهم است هم سلامت .شورای مدرسه باید نظارت کند در کنار اینکه می خواهد مسئولیتش را انجام بدهد و برنامه داشته باشد اما نباید این برنامه مغایر با سیاست های آموزش و پرورش وپروتکل های بهداشتی باشد .رعایت یک برنامه آموزشی منطقی مهم و مورد تاکید است .آموزش تعطیل بردار نیست اما با منطق و سلیقه و رعایت شرایط .والدین مخیر هستند در بین تمامی روشهای در نظر گرفته شده انتخاب کنند. در مورد خانواده ای که فرزند دارای بیماری خاص و زمینه ای هست می توانند با استناد به شیوه های ابلاغی وزارت نحوه عمل را انتخاب کنند. لذا مهمترین روش حضور در مدرسه است اما با رعایت شرایط ذکر شده در دستورالعمل های وزارتی و توصیه های ابلاغی .

 

در ابتدای این مراسم مدیر کل آموزش و پرورش ، معاون فرماندار یزد و اعضای ستاد پروژه مهر آموزش و پرورش استان یزد از روند برنامه های آموزشی و اقدامات پیش بینی شده در ارتباط با آموزش دانش آموزان بانیازهای ویژه ، کلاس های حضوری ، کلاس آنلاین ، فعالیت های توانبخشی دانش آموزان بازدید نمودند .

افتتاح  اولین استودیوی تولید محتوای آموزش الکترونیک آموزش و پرورش استثنایی استان در آموزشگاه دخترانه ناشنوایان باغچه بان از دیگر برنامه های این مراسم بود که با حضور مدیر کل آموزش و پرورش استان ، معاون فرماندار محترم یزد و اعضای ستاد پروژه مهر استان انجام شد.

 

نشست اختصاصی رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی استان یزد نیز از دیگر برنامه های این مراسم بود . پایدار با اشاره به دستورالعمل بازگشایی مدارس ، برنامه ها و سیاست های ابلاغی سازمان آموزش و پرورش استثنایی در خصوص نحوه ارائه خدمات آموزشی ، پرورشی و توانبخشی به دانش آموزان بانیازهای ویژه با اولویت برگزاری کلاسه ای حضوری با رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی را یاد آور نمودند . وی ابراز امیدواری کرد با همت و تلاش جمعی ، تعامل حد اکثری با والدین و رعایت دستورالعمل های وزارتی و توصیه های ستاد استانی کرونا سال تحصیلی را با کمترین نگرانی سپری نماییم .