نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

بررسی اهم مسائل و مشکلات مدارس استثنایی استان با محوریت استانداری یزد

در نشستی که با حضور مدیر کل دفتر امور اجتماعی استانداری و نمایندگان دستگاه های مرتبط با مسائل آموزش و پرورش استثنایی تشکیل شد ضمن بیان خواسته های آموزش و پرورش استثنایی مساعدت در انجام آن از دستگاه های مربوطه یاد آور گردید.

به دنبال طرح برخی نیازهای آموزش و پرورش استثنایی در مراسم پروژه مهر سال تحصیلی 98-97 با حضور آقای دکتر طالبی معاون سابق سیاسی امنیتی استاندار و استاندار فعلی یزد و دستور ایشان مبنی بر پیگیری امور ضمن شناسایی اهم مسائل و نیازهای مدارس استثنایی با دعوت ازبرخی مسئولین و نمایندگان دستگاه های استان موارد مطرح و تسریع در جهت مساعدت و تحقق خواسته های این حوزه مورد تاکید قرار گرفت .

خانم دکتر خامسی مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری ضمن یادآوری مطلب فوق مشارکت و مساعدت دستگاه های مدعو در برآورده ساختن خواسته های آموزش و پرورش استثنایی و مدارس تحت پوشش را خواستار شد.

فخرالسادات خامسی‌هامانه گفت: هرچند استانداردسازی برای همۀ مدارس ضروری است اما این اصل در مورد مدارس استثنایی پررنگ‌تر است؛ چراکه نبود برخی امکانات در این مدارس برای دانش‌آموزان استثنایی خطر جانی در پی دارد.

وی افزود: از این رو، تجهیز امکانات در مدارس استثنایی نیاز به هم‌اندیشی و هم‌افزایی بین‌دستگاهی دارد؛ چراکه دانش‌آموز استثنایی در صورت وقوع بحران، توانایی محدودی در نجات جان خود دارد و این فرد نسبت به دیگر اقشار مراقبت و تجهیزات بیشتری نیاز دارد.

مدیرکل امور اجتماعی فرهنگی استانداری حضور مدیران و خیران استان در چنین جلسه‌ای را نشانگر حساسیت دستگاه‌ها در این زمینه دانست، این حساسیت را به فال نیک گرفته و بیان کرد: برخی نیازهای قشر استثنایی جامعه قابل چشم‌پوشی نیست؛ برای مثال، نباید در تأمین تجهیزات ورزشی استثنایی‌ها کم‌توجهی کرد چراکه ورزش برای سلامت آنان به ویژه استثنایی‌های معلول الزام است.

خامسی با اشاره به اینکه کمتر از یک درصد دانش‌آموزان استان استثنایی هستند، به مشکل کمبود نیرو، استانداردسازی وسایل سرمایشی گرمایشی و هزینه قبض آب، برق و گاز در مدارس استثنایی استان اشاره کرد و از مسئولان مرتبط خواستار ادامۀ جلسات جداگانه برای حل این مشکلات را داد.

 

پایدار رئیس اداره آموزش و پرورش نیز ضمن خوش آمد گویی اهم موارد و نیازهای احصا شده را در حوزه های مختلف و مرتبط با سازمان مدیریت و برنامه ریزی، شهرداری ها ، شورای شهر ، دفتر فنی استانداری یزد ، اداره کل بهزیستی استان ، دانشگاه علوم پزشکی یزد ، معاونت بهداشتی و مرکز بهداشت استان ، کمیته امداد ، اداره کل نوسازی مدارس استان ، اداره کل آموزش و پرورش استان ، اداره کل اموراتباع و مهاجرین خارجی ، بیان نمود.

تعمیرات و تجهیزات مدارس ، بدهی و هزینه حامل های انرژی مدارس ، فضای سبز و زیباسازی مدارس ، مساعدت در زمینه تهیه و تامین نیازهای دارویی و درمان دانش آموزان ، خدمات بهداشت دهان و دندان دانش آموزان ،توجه به وضعیت معیشتی و تحت پوشش قرارد ادن خانواده های نیازمند دارای فرزند معلول توسط کمیته امداد ، مناسب سازی فضا های آموزشی برای دانش آموزان با شرایط خاص ، ساخت مدرسه و فضا های آموزشی ، مساعدت در تامین نیروی مورد نیاز مدارس استثنایی از اهم موارد ذکر شده در این نشست بود که توسط دستگاه های مدعو نسبت به تامین و رفع مشکلات مورد نظر قول مساعد داده شد.